Littelfuse Inc. 0ATO030.TPGLO
Part No.:
0ATO030.TPGLO
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Fuses
Package:
Datasheet:
0ATO030.TPGLO.pdf
Description:
FUSE AUTO 30A 32VAC/VDC BLADE
Shipping
0ATO030.TPGLO Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
Series:
ATO®
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Requires Holder
Fuse Type:
Automotive
Current Rating (Amps):
30 A
Voltage Rating - AC:
32 V
Voltage Rating - DC:
32 V
Response Time:
Fast Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
Melting I²t:
Approval Agency:
CSA, UL
Operating Temperature:
Color:
Green
Size / Dimension:
0.750" L x 0.200" W x 0.480" H (19.05mm x 5.08mm x 12.19mm)