Bel Fuse Inc. 0AKRBK400-BB
Part No.:
0AKRBK400-BB
Package:
Rectangular, Blade
Datasheet:
0AKRBK400-BB.pdf
Description:
FUSE 400A 500V STUD MNT
Shipping
0AKRBK400-BB Specifications
Series:
0AKR
Package / Case:
Rectangular, Blade
Fuse Type:
Square
Current Rating (Amps):
400A
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
500 VDC
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
50kA
Size / Dimension:
1.929" L x 1.457" W x 0.945" H (49.00mm x 37.00mm x 24.00mm)