Bel Fuse Inc. 0AKNBK250-BB
Part No.:
0AKNBK250-BB
Manufacturer:
Bel Fuse Inc.
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Rectangular, Blade
Datasheet:
0AKNBK250-BB.pdf
Description:
FUSE 250A 500V STUD MNT
Shipping
0AKNBK250-BB Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bel Fuse Inc.
Series:
0AKN
Package / Case:
Rectangular, Blade
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Bolt Mount
Fuse Type:
Rectangular
Current Rating (Amps):
250A
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
500 VDC
Response Time:
Applications:
Electrical, Industrial
Features:
Class:
Approval Agency:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
50kA
Size / Dimension:
1.929" L x 0.866" W x 0.984" H (49.00mm x 22.00mm x 25.00mm)