Bel Fuse Inc. 0AKMB9500-BD
Part No.:
0AKMB9500-BD
Package:
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Datasheet:
0AKMB9500-BD.pdf
Description:
FUSE 50A 500V STUD MNT
Shipping
0AKMB9500-BD Specifications
Series:
0AKM
Package / Case:
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
50A
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
500 VDC
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
20kA
Size / Dimension:
0.591" Dia x 1.559" L (15.00mm x 39.60mm)