Bel Fuse Inc. 0AKHBK400-BA
Part No.:
0AKHBK400-BA
Manufacturer:
Bel Fuse Inc.
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Rectangular, Blade
Datasheet:
0AKHBK400-BA.pdf
Description:
FUSE 400A 1000V STUD MNT
Shipping
0AKHBK400-BA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bel Fuse Inc.
Series:
0AKH
Package / Case:
Rectangular, Blade
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Bolt Mount
Fuse Type:
Square
Current Rating (Amps):
400A
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
1 kVDC
Response Time:
Fast Blow
Applications:
Electrical, Industrial
Features:
Class:
aR
Approval Agency:
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
50kA
Size / Dimension:
2.827" L x 1.850" W x 1.890" H (71.80mm x 47.00mm x 48.00mm)