CTS Electrocomponents 09VR1M20F1N103B1
Part No.:
09VR1M20F1N103B1
Manufacturer:
CTS Electrocomponents
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Package:
Datasheet:
09VR1M20F1N103B1.pdf
Description:
POT 10K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Shipping
09VR1M20F1N103B1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CTS Electrocomponents
Series:
09VR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance (Ohms):
10k
Tolerance:
±20%
Power (Watts):
0.05W, 1/20W
Built in Switch:
None
Number of Turns:
1.0
Features:
Taper:
Linear
Number of Gangs:
1
Adjustment Type:
Side Adjustment
Temperature Coefficient:
Rotation:
280°
Resistive Material:
Carbon
Termination Style:
PC Pins
Actuator Type:
Flatted
Actuator Length:
0.787" (20.00mm)
Actuator Diameter:
0.236" (6.00mm)