Grayhill Inc. 09A30-07-1-12N-F
Part No.:
09A30-07-1-12N-F
Manufacturer:
Grayhill Inc.
Category:
Rotary Switches
Package:
Datasheet:
09A30-07-1-12N-F.pdf
Description:
SWITCH ROTARY 12POS 250MA 115V
Shipping
09A30-07-1-12N-F Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Grayhill Inc.
Series:
09
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
12
Index Stops:
Fixed
Number of Decks:
7
Number of Poles per Deck:
1
Circuit per Deck:
SP12T
Contact Timing:
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps):
250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
115 V
Voltage Rating - DC:
28 V
Actuator Type:
Flatted (3.17mm Dia)
Actuator Length:
9.53mm
Angle of Throw:
30°
Contact Material:
Silver Alloy
Contact Finish:
Gold
Mounting Type:
Panel Mount
Termination Style:
Solder Lug
Features:
Depth Behind Panel:
71.58mm