NMB Technologies Corporation 09533GA-24M-AA-00
Part No.:
09533GA-24M-AA-00
Manufacturer:
NMB Technologies Corporation
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Package:
Datasheet:
09533GA-24M-AA-00.pdf
Description:
FAN BLOWER 97X33MM 24VDC WIRE
Shipping
09533GA-24M-AA-00 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
NMB Technologies Corporation
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Rated:
24VDC
Size / Dimension:
Rectangular/Rounded - 97mm L x 93.5mm H
Width:
33.00mm
Air Flow:
28.6 CFM (0.801m³/min)
Static Pressure:
1.400 in H2O (348.7 Pa)
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Blower
Features:
Auto Restart
Noise:
54.5dB(A)
Power (Watts):
11.8 W
RPM:
3700 RPM
Termination:
2 Wire Leads
Ingress Protection:
Operating Temperature:
14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)