NMB Technologies Corporation 09225VA-24Q-CA-00
Part No.:
09225VA-24Q-CA-00
Manufacturer:
NMB Technologies Corporation
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Package:
Datasheet:
09225VA-24Q-CA-00.pdf
Description:
FAN AXIAL 92X25MM 24VDC WIRE
Shipping
09225VA-24Q-CA-00 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
NMB Technologies Corporation
Series:
09225VA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Rated:
24VDC
Size / Dimension:
Square - 92mm L x 92mm H
Width:
25.00mm
Air Flow:
96.4 CFM (2.70m³/min)
Static Pressure:
0.600 in H2O (149.5 Pa)
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Tubeaxial
Features:
Noise:
51.0dB
Power (Watts):
9.12 W
RPM:
6200 RPM
Termination:
2 Wire Leads
Ingress Protection:
IP69K - Dust Tight, High Temp Water Jets, Waterproof
Operating Temperature:
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)