Grayhill Inc. 08S36-04-1-10N
Part No.:
08S36-04-1-10N
Manufacturer:
Grayhill Inc.
Category:
Rotary Switches
Package:
Datasheet:
08S36-04-1-10N.pdf
Description:
SWITCH ROTARY 10POS 250MA 115V
Shipping
08S36-04-1-10N Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Grayhill Inc.
Series:
08
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
10
Index Stops:
Continuous
Number of Decks:
4
Number of Poles per Deck:
1
Circuit per Deck:
SP10T
Contact Timing:
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps):
250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
115 V
Voltage Rating - DC:
28 V
Actuator Type:
Flatted (3.17mm Dia)
Actuator Length:
9.53mm
Angle of Throw:
36°
Contact Material:
Silver Alloy
Contact Finish:
Gold
Mounting Type:
Panel Mount
Termination Style:
Solder Lug
Features:
Shaft and Panel Sealed
Depth Behind Panel:
44.81mm