Littelfuse Inc. 089107.5NXT
Part No.:
089107.5NXT
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Fuses
Package:
Datasheet:
089107.5NXT.pdf
Description:
FUSE AUTO 7.5A 58VDC BLADE MINI
Shipping
089107.5NXT Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
Series:
LP MINI® 891
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Requires Holder
Fuse Type:
Automotive
Current Rating (Amps):
7.5 A
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
58 V
Response Time:
Fast Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
1kA
Melting I²t:
53.0
Approval Agency:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Color:
Brown
Size / Dimension:
0.429" L x 0.150" W x 0.331" H (10.90mm x 3.80mm x 8.40mm)