Grayhill Inc. 083176-1-02N
Part No.:
083176-1-02N
Manufacturer:
Grayhill Inc.
Category:
Rotary Switches
Package:
Datasheet:
083176-1-02N.pdf
Description:
SWITCH ROTARY 2POS 250MA 115V
Shipping
083176-1-02N Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Grayhill Inc.
Series:
08
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
2
Index Stops:
Fixed
Number of Decks:
6
Number of Poles per Deck:
1
Circuit per Deck:
SPDT
Contact Timing:
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps):
250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
115 V
Voltage Rating - DC:
28 V
Actuator Type:
Flatted (3.17mm Dia)
Actuator Length:
9.53mm
Angle of Throw:
36°
Contact Material:
Silver Alloy
Contact Finish:
Gold
Mounting Type:
Panel Mount
Termination Style:
Solder Lug
Features:
Depth Behind Panel:
64.77mm