KYOCERA AVX 0805ZC106KAT2A
Part No.:
0805ZC106KAT2A
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
0805ZC106KAT2A.pdf
Description:
CAP CER 10UF 10V X7R 0805
Shipping
0805ZC106KAT2A Specifications
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
KGM - X7R
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
10V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.057" (1.45mm)