Littelfuse Inc. 0805L075WR
Part No.:
0805L075WR
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
0805 (2012 Metric), Concave
Datasheet:
0805L075WR.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 6V 750MA 0805
Shipping
0805L075WR Specifications
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
0805 (2012 Metric), Concave
Series:
POLY-FUSE®, 0805L
Active
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
6V
Current - Hold (Ih) (Max):
750 mA
Current - Trip (It):
1.5 A
Current - Max:
40 A
Time to Trip:
200 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min):
90 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
350 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.083" L x 0.053" W (2.10mm x 1.35mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.030" (0.75mm)