Aillen 0805B105K160DC
Part No.:
0805B105K160DC
Manufacturer:
Aillen
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
0805B105K160DC.pdf
Description:
CAP.,SMD,0805,X7R,1UF,10%,16V
Shipping
0805B105K160DC Specifications
Manufacturer:
Aillen
Series:
0805
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)