KYOCERA AVX 08053K101JAWTR
Part No.:
08053K101JAWTR
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Thin Film Capacitors
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
08053K101JAWTR.pdf
Description:
CAP THIN FILM 100PF 25V 0805
Shipping
08053K101JAWTR Specifications
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
Accu-F®
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
100 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
25 V
Mounting Type:
Surface Mount
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
RF, High Q, Low Loss
Size / Dimension:
0.079" L x 0.050" W (2.00mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max):
0.029" (0.73mm)