Mechatronics Fan Group 07190-36R
Part No.:
07190-36R
Manufacturer:
Mechatronics Fan Group
Category:
Fan Cords
Package:
Datasheet:
07190-36R.pdf
Description:
FAN CORD W/ RED TRACER 36"
Shipping
07190-36R Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Mechatronics Fan Group
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Style:
Female Receptacle to Male Plug
1st Connector:
Fan Terminal Receptacle 90°, Right Angle
2nd Connector:
Open Wires
Length:
36.0" (914.4mm)
Fits Terminal Size:
4.1 x 0.5
Number of Conductors:
2
Cord Type:
Wire Gauge:
18 AWG
Approval Agency Marking:
Voltage Rating:
Current Rating (Amps):
Operating Temperature:
105°C