Qualtek 07145-SP036
Part No.:
07145-SP036
Manufacturer:
Qualtek
Category:
Fan Cords
Package:
Datasheet:
07145-SP036.pdf
Description:
POWER CORD W/PLUG FAN 45DEG 36"
Shipping
07145-SP036 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Qualtek
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Style:
Female Receptacle to Male Plug
1st Connector:
Fan Terminal Receptacle 45°
2nd Connector:
NEMA 1-15 Plug
Length:
36.0" (914.4mm)
Fits Terminal Size:
4.5 x 2.5
Number of Conductors:
2
Cord Type:
SPT-1
Wire Gauge:
18 AWG
Approval Agency Marking:
cUL, UL
Voltage Rating:
125 V
Current Rating (Amps):
10 A
Operating Temperature:
105°C