Littelfuse Inc. 06R155BPR
Part No.:
06R155BPR
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
06R155BPR.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 6V 1.55A RADIAL
Shipping
06R155BPR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
Radial, Disc
Series:
POLY-FUSE®, USBR
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
6V
Current - Hold (Ih) (Max):
1.55 A
Current - Trip (It):
2.7 A
Current - Max:
40 A
Time to Trip:
2.2 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
40 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
100 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.272" Dia x 0.118" T (6.90mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.449" (11.40mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.201" (5.10mm)