Bel Fuse Inc. 0680L9100-05
Part No.:
0680L9100-05
Manufacturer:
Bel Fuse Inc.
Category:
Fuses
Package:
Datasheet:
0680L9100-05.pdf
Description:
FUSE BRD MNT 10A 50VAC 75VDC SMD
Shipping
0680L9100-05 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bel Fuse Inc.
Package/Case:
Series:
0680L
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Fuse Type:
Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating (Amps):
10 A
Voltage Rating - AC:
50 V
Voltage Rating - DC:
75 V
Response Time:
Slow Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
100A AC, 500A DC
Melting I²t:
170.0
Approval Agency:
AEC-Q200, CE, cURus
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Color:
Size / Dimension:
0.240" L x 0.100" W x 0.100" H (6.10mm x 2.54mm x 2.54mm)