Bel Fuse Inc. 0680L0375-05
Part No.:
0680L0375-05
Manufacturer:
Bel Fuse Inc.
Category:
Fuses
Package:
Datasheet:
0680L0375-05.pdf
Description:
FUSE BRD MT 375MA 125VAC/VDC SMD
Shipping
0680L0375-05 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bel Fuse Inc.
Package/Case:
Series:
0680L
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Fuse Type:
Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating (Amps):
375 mA
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
125 V
Response Time:
Slow Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
50A AC, 100A DC
Melting I²t:
0.14
Approval Agency:
AEC-Q200, CE, cURus
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Color:
Size / Dimension:
0.240" L x 0.100" W x 0.100" H (6.10mm x 2.54mm x 2.54mm)