Bel Fuse Inc. 0659P2000-16
Part No.:
0659P2000-16
Manufacturer:
Bel Fuse Inc.
Category:
Fuses
Package:
Datasheet:
0659P2000-16.pdf
Description:
FUSE CERAMIC 2A 250VAC 5X20MM
Shipping
0659P2000-16 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bel Fuse Inc.
Package/Case:
Series:
0659P
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Through Hole
Fuse Type:
Cartridge, Ceramic
Current Rating (Amps):
2 A
Voltage Rating - AC:
250 V
Voltage Rating - DC:
Response Time:
Slow Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
1.5kA
Melting I²t:
14.0
Approval Agency:
CQC, cURus, PSE, VDE
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Color:
Size / Dimension:
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)