Coilcraft 0603CS-3N3XGRW
Part No.:
0603CS-3N3XGRW
Manufacturer:
Coilcraft
Category:
Fixed Inductors
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
0603CS-3N3XGRW.pdf
Description:
FIXED IND 3.3NH 700MA 45MOHM SM
Shipping
0603CS-3N3XGRW Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Coilcraft
Series:
0603CS
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Ceramic
Inductance:
3.3 nH
Tolerance:
±2%
Current Rating (Amps):
700 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
45mOhm Max
Q @ Freq:
35 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant:
5.9GHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
250 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0603
Size / Dimension:
0.071" L x 0.044" W (1.80mm x 1.12mm)
Height - Seated (Max):
0.040" (1.02mm)