KYOCERA AVX 06035J110FBTTR
Part No.:
06035J110FBTTR
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Thin Film Capacitors
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
06035J110FBTTR.pdf
Description:
CAP THIN FILM 11PF 50V 0603
Shipping
06035J110FBTTR Specifications
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
Accu-P®
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
11 pF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
50 V
Mounting Type:
Surface Mount
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
RF, High Q, Low Loss
Size / Dimension:
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max):
0.029" (0.73mm)