Littelfuse Inc. 0525030.MXP
Part No.:
0525030.MXP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Fuses
Package:
Datasheet:
0525030.MXP.pdf
Description:
FUSE CERAMIC 30A 450VDC 3AB 3AG
Shipping
0525030.MXP Specifications
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
Series:
525
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Mounting Type:
Requires Holder
Fuse Type:
Cartridge, Ceramic
Current Rating (Amps):
30 A
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
450 V
Response Time:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
10kA
Melting I²t:
580.0
Approval Agency:
cURus
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Color:
Size / Dimension:
0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)