Parlex USA LLC 050R20-51B
Part No.:
050R20-51B
Manufacturer:
Parlex USA LLC
Category:
Flat Flex Ribbon Jumpers, Cables
Package:
Datasheet:
050R20-51B.pdf
Description:
CABLE FFC/FPC 20POS 0.5MM 2"
Shipping
050R20-51B Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Parlex USA LLC
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Cable Type:
FFC, FPC
Number of Conductors:
20
Pitch:
0.020" (0.50mm)
Length:
2.000" (50.80mm)
Length - Exposed Ends:
0.140" (3.56mm)