KEMET 050MD22AAMA1STD
Part No.:
050MD22AAMA1STD
Manufacturer:
KEMET
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
050MD22AAMA1STD.pdf
Description:
CAP ALUM 50UF 220V QC CHAS MT
Shipping
050MD22AAMA1STD Specifications
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Series:
MD
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Capacitance:
50 µF
Tolerance:
0%, +25%
Voltage - Rated:
220 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
500 Hrs @ 70°C
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C
Polarization:
Ratings:
Applications:
Motor Start
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
Lead Spacing:
Size / Dimension:
1.535" Dia (39.00mm)
Height - Seated (Max):
2.953" (75.00mm)