Bourns Inc. 0502-600U500-AB103
Part No.:
0502-600U500-AB103
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Package:
Datasheet:
0502-600U500-AB103.pdf
Description:
POT 10K OHM 1/5W CARBON LINEAR
Shipping
0502-600U500-AB103 Specifications
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
502
Product Status:
Obsolete
Resistance (Ohms):
10k
Tolerance:
Power (Watts):
0.2W, 1/5W
Built in Switch:
None
Number of Turns:
1.0
Features:
Taper:
Linear
Number of Gangs:
1
Adjustment Type:
Top Adjustment
Temperature Coefficient:
Rotation:
270°
Resistive Material:
Carbon
Termination Style:
PC Pins
Actuator Type:
Round
Actuator Length:
1.969" (50.00mm)
Actuator Diameter:
0.157" (4.00mm)