Bourns Inc. 0502-000U500-AB472
Part No.:
0502-000U500-AB472
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Package:
Datasheet:
0502-000U500-AB472.pdf
Description:
POT 4.7K OHM 1/5W CARBON LINEAR
Shipping
0502-000U500-AB472 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
502
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Resistance (Ohms):
4.7k
Tolerance:
Power (Watts):
0.2W, 1/5W
Built in Switch:
None
Number of Turns:
1.0
Features:
Taper:
Linear
Number of Gangs:
1
Adjustment Type:
User Defined
Temperature Coefficient:
Rotation:
270°
Resistive Material:
Carbon
Termination Style:
Solder Lug
Actuator Type:
Round
Actuator Length:
1.969" (50.00mm)
Actuator Diameter:
0.157" (4.00mm)