Littelfuse Inc. 0496200.Z
Part No.:
0496200.Z
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
In-Line
Datasheet:
0496200.Z.pdf
Description:
FUSE LINK 200A 32VDC IN-LINE
Shipping
0496200.Z Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
CABLEPRO®
Package / Case:
In-Line
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Fuse Type:
Fuse Link
Current Rating (Amps):
200A
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
32 VDC
Response Time:
Applications:
Automotive
Features:
Class:
Approval Agency:
UL
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
2kA
Size / Dimension:
2.394" L x 0.729" W x 0.661" H (60.80mm x 18.30mm x 16.80mm)