Littelfuse Inc. 046802.5NR
Part No.:
046802.5NR
Datasheet:
046802.5NR.pdf
Description:
FUSE BRD MNT 2.5A 63VAC/VDC 1206
Shipping
046802.5NR Specifications
Series:
SlimLine™ 468
Current Rating (Amps):
2.5 A
Voltage Rating - AC:
63 V
Voltage Rating - DC:
63 V
Response Time:
Slow Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
35A AC, 50A DC
Melting I²t:
1.011
Operating Temperature:
-55°C ~ 90°C
Color:
Size / Dimension:
0.125" L x 0.060" W x 0.023" H (3.18mm x 1.52mm x 0.58mm)