Littelfuse Inc. 0467.250NR
Part No.:
0467.250NR
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Fuses
Package:
Datasheet:
0467.250NR.pdf
Description:
FUSE BRD MT 250MA 32VAC 32VDC
Shipping
0467.250NR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
Series:
467
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Fuse Type:
Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating (Amps):
250 mA
Voltage Rating - AC:
32 V
Voltage Rating - DC:
32 V
Response Time:
Fast Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
50A
Melting I²t:
0.0014
Approval Agency:
CSA, UL
Operating Temperature:
-55°C ~ 90°C
Color:
Size / Dimension:
0.063" L x 0.032" W x 0.012" H (1.60mm x 0.81mm x 0.31mm)