Littelfuse Inc. 0466.375NR
Part No.:
0466.375NR
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Fuses
Package:
Datasheet:
0466.375NR.pdf
Description:
FUSE BRD MT 375MA 125VAC/VDC
Shipping
0466.375NR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
Series:
SlimLine™ 466
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Fuse Type:
Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating (Amps):
375 mA
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
125 V
Response Time:
Fast Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
50A
Melting I²t:
0.0028
Approval Agency:
CSA, UL
Operating Temperature:
-55°C ~ 90°C
Color:
Size / Dimension:
0.125" L x 0.060" W x 0.023" H (3.18mm x 1.52mm x 0.58mm)