Littelfuse Inc. 0437.375WR
Part No.:
0437.375WR
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Fuses
Package:
Datasheet:
0437.375WR.pdf
Description:
FUSE BRD MT 375MA 125VAC/VDC
Shipping
0437.375WR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
Series:
437
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Fuse Type:
Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating (Amps):
375 mA
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
125 V
Response Time:
Fast Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
50A
Melting I²t:
0.01
Approval Agency:
CSA, UR
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Color:
Size / Dimension:
0.126" L x 0.064" W x 0.032" H (3.20mm x 1.63mm x 0.82mm)