Littelfuse Inc. 043501.5KRHF
Part No.:
043501.5KRHF
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Fuses
Package:
Datasheet:
043501.5KRHF.pdf
Description:
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 32VDC 0402
Shipping
043501.5KRHF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
Series:
435
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Fuse Type:
Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating (Amps):
1.5 A
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
32 V
Response Time:
Fast Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
35A
Melting I²t:
0.056
Approval Agency:
CSA, UR
Operating Temperature:
-55°C ~ 90°C
Color:
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W x 0.013" H (1.00mm x 0.51mm x 0.33mm)