KYOCERA AVX 0402ZJ0R2QBSTR
Part No.:
0402ZJ0R2QBSTR
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Thin Film Capacitors
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
0402ZJ0R2QBSTR.pdf
Description:
CAP THIN FILM 0.2PF 10V 0402
Shipping
0402ZJ0R2QBSTR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
Accu-P®
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
0.2 pF
Tolerance:
±0.03pF
Voltage - Rated:
10 V
Mounting Type:
Surface Mount
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
RF, High Q, Low Loss
Size / Dimension:
0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max):
0.020" (0.50mm)