KYOCERA AVX 04026D106MAT2A
Part No.:
04026D106MAT2A
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
04026D106MAT2A.pdf
Description:
CAP CER 10UF 6.3V X5R 0402
Shipping
04026D106MAT2A Specifications
Series:
KGM - X5R
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.028" (0.70mm)