KYOCERA AVX 04022JR55ZBWTR
Part No.:
04022JR55ZBWTR
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Thin Film Capacitors
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
04022JR55ZBWTR.pdf
Description:
ACCU-F/P
Shipping
04022JR55ZBWTR Specifications
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
Accu-P®
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
0.55 pF
Tolerance:
±0.01pF
Voltage - Rated:
200 V
Mounting Type:
Surface Mount
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
RF, High Q, Low Loss
Size / Dimension:
0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max):
0.020" (0.50mm)