Littelfuse Inc. 0305.050H
Part No.:
0305.050H
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Radial, Can, Horizontal
Datasheet:
0305.050H.pdf
Description:
FUSE BRD MNT 50MA 277VAC/VDC RAD
Shipping
0305.050H Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
PICO® 305
Package / Case:
Radial, Can, Horizontal
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Fuse Type:
Board Mount
Current Rating (Amps):
50mA
Voltage Rating - AC:
277 VAC
Voltage Rating - DC:
277 VDC
Response Time:
Applications:
Hazardous Locations
Features:
Intrinsically Safe
Class:
Approval Agency:
ATEX, cURus, IECEx
Operating Temperature:
-40°C ~ 50°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
1.5kA
Size / Dimension:
0.354" Dia x 0.614" L (9.00mm x 15.60mm)