Littelfuse Inc. 0304.500HR
Part No.:
0304.500HR
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
2-SMD, J-Lead
Datasheet:
0304.500HR.pdf
Description:
FUSE BRD MNT 500MA 277VAC/DC SMD
Shipping
0304.500HR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
PICO® 304
Package / Case:
2-SMD, J-Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Fuse Type:
Board Mount
Current Rating (Amps):
500mA
Voltage Rating - AC:
277 VAC
Voltage Rating - DC:
277 VDC
Response Time:
Applications:
Hazardous Locations
Features:
Intrinsically Safe
Class:
Approval Agency:
cURus, EX
Operating Temperature:
-40°C ~ 84°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
1.5kA
Size / Dimension:
0.538" L x 0.237" W x 0.244" H (13.67mm x 6.03mm x 6.19mm)