Littelfuse Inc. 0251.125MXL
Part No.:
0251.125MXL
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Fuses
Package:
Datasheet:
0251.125MXL.pdf
Description:
FUSE BRD MT 125MA 125VAC/VDC AXL
Shipping
0251.125MXL Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
Series:
PICO® II 251
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Fuse Type:
Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating (Amps):
125 mA
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
125 V
Response Time:
Fast Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
50A AC, 300A DC
Melting I²t:
Approval Agency:
CSA, cURus
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Color:
Size / Dimension:
0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm)