Littelfuse Inc. 02173.15XBP
Part No.:
02173.15XBP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Fuses
Package:
Datasheet:
02173.15XBP.pdf
Description:
FUSE GLASS 3.15A 250VAC 5X20MM
Shipping
02173.15XBP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
Series:
217
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Mounting Type:
Requires Holder
Fuse Type:
Cartridge, Glass
Current Rating (Amps):
3.15 A
Voltage Rating - AC:
250 V
Voltage Rating - DC:
Response Time:
Fast Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
35A
Melting I²t:
17.72
Approval Agency:
BSI, CE, CCC, CSA, KC, PSE, SEMKO, UR, VDE
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Color:
Size / Dimension:
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)