KYOCERA AVX 0201ZJ0R2PBSTR
Part No.:
0201ZJ0R2PBSTR
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Thin Film Capacitors
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
0201ZJ0R2PBSTR.pdf
Description:
ACCU-F/P
Shipping
0201ZJ0R2PBSTR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
Accu-P®
Package/Case:
0201 (0603 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
0.2 pF
Tolerance:
±0.02pF
Voltage - Rated:
10 V
Mounting Type:
Surface Mount
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
RF, High Q, Low Loss
Size / Dimension:
0.024" L x 0.013" W (0.60mm x 0.33mm)
Height - Seated (Max):
0.011" (0.28mm)