KYOCERA AVX 0201ZD225MAT2A
Part No.:
0201ZD225MAT2A
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
0201ZD225MAT2A.pdf
Description:
CAP CER 2.2UF 10V X5R 0201
Shipping
0201ZD225MAT2A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
KGM - X5R
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0201 (0603 Metric)
Size / Dimension:
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.015" (0.39mm)