Littelfuse Inc. 01591.25MR
Part No.:
01591.25MR
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
2-SMD, Square End Block with Clip
Datasheet:
01591.25MR.pdf
Description:
FUSE BOARD MNT 1.25A 600VAC 2SMD
Shipping
01591.25MR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
Telelink® 159
Package / Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Fuse Type:
Board Mount
Current Rating (Amps):
1.25A
Voltage Rating - AC:
600 VAC
Voltage Rating - DC:
Response Time:
Applications:
Telecom
Features:
Clips Included
Class:
Approval Agency:
cURus
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
60A
Size / Dimension:
0.429" L x 0.189" W x 0.189" H (10.90mm x 4.80mm x 4.80mm)