Essentra Components 010832P100
Part No.:
010832P100
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Screws, Bolts
Package:
Datasheet:
010832P100.pdf
Description:
PAN SLOTTED MACHINE SCREW, NATUR
Shipping
010832P100 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Essentra Components
Series:
MicroPlastics
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Screw Head Type:
Pan Head
Drive Type:
Slotted
Features:
Thread Size:
#8-32
Head Diameter:
0.320" (8.13mm)
Head Height:
0.080" (2.03mm)
Length - Below Head:
1.000" (25.40mm) 1"
Length - Overall:
1.080" (27.43mm)