Essentra Components 010632P025
Part No.:
010632P025
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Screws, Bolts
Package:
Datasheet:
010632P025.pdf
Description:
PAN SLOTTED SCREW 6-32 THREAD 1/
Shipping
010632P025 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Essentra Components
Series:
MicroPlastics
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Machine Screw
Screw Head Type:
Pan Head
Drive Type:
Slotted
Features:
Thread Size:
#6-32
Head Diameter:
0.263" (6.68mm)
Head Height:
Length - Below Head:
0.250" (6.35mm) 1/4"