Essentra Components 010256B025
Part No.:
010256B025
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Screws, Bolts
Package:
Datasheet:
010256B025.pdf
Description:
BINDER SLOTTED SCREW 2-56 THREAD
Shipping
010256B025 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Essentra Components
Series:
MicroPlastics
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Machine Screw
Screw Head Type:
Binding Head
Drive Type:
Slotted
Features:
Thread Size:
#2-56
Head Diameter:
Head Height:
0.093" (2.36mm)
Length - Below Head:
0.250" (6.35mm) 1/4"
Length - Overall:
0.343" (8.71mm)